123
456
789
Sprawdź Bicomedica!

Wywiad z przewodniczką polską po Dubaju

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z przewodniczką polską po Dubaju Ewą Grylewicz Hindia. Ja osobiście mogę polecić Ewę jako jedną z najlepszych polskich przewodniczek w Dubaju.

A.Leśków Jak znalazłaś się  w Dubaju?

Ewa Hindia Przyleciałam  do Dubaju w 1984 w grudniu z mężem Jordańczykiem, który z kolei przybył tutaj za tzw chlebem czyli w poszukiwaniu pracy

A.L. Jak długo mieszkasz w Dubaju i czy nie tęsknisz za Polską?

E.H. Ja zawsze byłam kosmopolitką. Nie miałam problemów z przystosowaniem się do życia w rożnych warunkach. Na początku tej tęsknoty tak nie odczuwałam. Ale wówczas dzieci były małe i pracy było bardzo dużo. Potem zaczęłam pracować w banku. Myślę, że tęskni się nie tak bardzo do samego kraju, ale do rodziny, ludzi, których pozostawialiśmy. Mówi się ze tam twoja rodzina gdzie twoje dzieci, ale muszę się przyznać ze teraz jednak coraz częściej coś za gardło mnie łapie kiedy ląduję w Polsce. Fajnie ze mamy teraz możliwość szybkiego kontaktu przez telefon czy skypa. Kiedyś to nie istniało.

A.L. Czym zajmujesz się w Dubaju?

E.H. W Dubaju na dzień dzisiejszy zajmuję się oprowadzaniem wycieczek turystycznych przeważnie w języku polskim albo rosyjskim. Może i z tego względu, że spotykam się z ludźmi z Polski czuje się bliżej kraju. Dowiaduje się rożnych ciekawych rzeczy od swoich turystów.

A.L. Jakie są różnice kulturowe pomiędzy Emiratami Arabskim a Europą?

E.H. To jest dość ciężkie pytanie. Dubaj jest bardzo ciekawym miejscem i wydaje mi się ze każdy z każdego zakątka świata może się tutaj czuć dobrze. Zależy to oczywiście od niego samego, ponieważ jest to miasto kosmopolityczne  z najróżniejszymi nacjami. Wybierać tutaj można w najróżniejszych typach supermarketów, restauracjach, szpitalach, szkołach czy sklepach z odzieżą. Myślę, że osobiście lepiej się tutaj czuję mając taki wybór niż gdybym znalazła się w jakimś państwie w Europie i byłabym sama a reszta to obcy ludzie.

A.L. Czym dla Ciebie jest sukces i czy uważasz, że go odniosłaś w swoim życiu?

E.H. To tez jest trudne pytanie. Jeżeli byśmy wrócili do czasu kiedy młoda, zdolna dziewczyna wyjeżdża na studia do Związku Radzieckiego na państwowe stypendium, to może niektóre moje koleżanki  zdziwi, że teraz  tylko oprowadzam wycieczki kiedy one doszły do bardzo wysokich stanowisk. Ja jednak chyba to miałam wpisane w swój los ( jestem astrologiczną 5 a tam najlepsza dla mnie praca to turystyka gdzie można latać a nie siedzieć w jednym miejscu za biurkiem).  Najważniejsze, że dobrze się czuję kiedy na koniec ludzie dziękując mówią, że trochę im pomogłam zrozumieć zachowania Arabów. Czy jest to sukces może nie do końca, ale ja czuję się potrzebna.

  A.L.Jakie rady dałabyś  Polakom, którzy chcieliby podjąć pracę w Emiratach Arabskich?

E.H. Na dzień dzisiejszy jest to miejsce dla ludzi bardzo dobrze wykształconych z wąską specjalizacją. Oni  znajdą pracę z dobrymi zarobkami od których nie odciąga się żadnych podatków. Język angielski jest obowiązkowy. Co się tyczy pracy w usługach to jednak ogólnie  korzysta się z pracy Azjatów, ponieważ oni godzą się na niższe zarobki, które notabene są na pewno wyższe niż w ich krajach. Pracują tutaj nasi lekarze, informatycy, architekci inżynierowie budownictwa, którzy cieszą się wysoką renomą. Wcześniej było dość dużo osób z wykształceniem średnim, ponieważ dolar stał dość wysoko w Polsce, ale potem kiedy spadł do 2  pln to jednak praca tutaj z daleka od rodziny i dość wysokim kosztem utrzymania zrobiła się nieopłacalna i spora cześć wyjechała. Teraz znowu zauważamy ze zniesienie wiz, otwarcie bezpośrednich lotów do kraju, przyciąga młodych ludzi do pracy tutaj. Najważniejsza rada dla Polaków szukających pracy w Emiratach -  Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo otwarte na świat, ale prawo jest oparte na zasadach islamu i jeśli chcemy tutaj pracować, mieszkać i korzystać z rożnych atrakcji to musimy szanować ich zwyczaje. Jesteśmy Polakami ale na tym terenie podlegamy prawu lokalnemu. Chodzi mi przede wszystkim o spożywanie alkoholu i ubiór a także żeby nie wyrażać zbyt wylewnie swoich uczuć w miejscach publicznych. Nieraz turyści zwracają mi uwagę ze ich nastraszyłam mówiąc o tych sprawach a tutaj widać ze wszystko jest dozwolone . Wtedy odpowiadam ze dopóki nic złego się nie dzieje to w porządku jeśli jednak ktoś ma jakiś problem a jest na przykład pod wpływem alkoholu to już będzie jego wina. Podsumowując szanujmy prawo lokalne a będziemy szanowani.

 A.L. W jaki sposób Polacy podejmujący pracę w ZEA mogę konkurować z innymi nacjami pracującymi w Emiratach?

E.H. Jeśli chodzi o pracę wydaje mi się, że jesteśmy naprawdę na wysokiej pozycji. Zdolni językowo, pracowici może jeśli nawet na początku wzięci tylko do pracy na próbę to szybko wykazujemy ze jesteśmy jeśli nie lepsi to na pewno równi kolegom z innych państw zachodnich. Mamy tez opinie ludzi niewywyższających się, twardo chodzących po ziemi ale również bardzo gościnnych i kulturalnych. Co niektórzy Arabowie uważają, że jesteśmy pod niektórymi względami trochę do nich podobni – mówiąc o naszych ciepłych stosunkach rodzinnych. Najlepsze podsumowanie to słowa mojego dyrektora kiedy odchodziłam z pracy w banku – Ewa znajdź mi na swoje miejsce kogoś z Polski a najlepiej żeby to była Polka.

 A.L. Jakie są Twoje ulubione miejsca w Dubaju i czy mogłabyś jakieś polecić?

E.H. Moje najbardziej urokliwe miejsce w Dubaju to Souk Madinat Jumeirah zwłaszcza po zachodzie słońca, kiedy zapalają się lampy. To jest miejsce wybudowane w 2006 roku na wzór starego arabskiego miasteczka w otoczeniu sztucznych kanałów z wodą morską. Mamy tutaj wszystko: sklepy, restauracje, teatr, dyskotekę i piękne widoki. Dubaj to pustynia i fakt ze jeśli nawet natura  sama tego nie stworzyła to trzeba oddać władzom cześć ze starają się zrobić takie miejsca, które będą się przynajmniej  kojarzyć z naszymi miejscami w Europie. W tym wypadku myślę o Wenecji ponieważ to miejsce nazywamy małą Wenecją.

 A.L. Jak żyje Ci się w Dubaju w którym nie ma lasów a temperatury od maja do września dochodzą do 50 C. Czy ciężko jest przetrwać takie upały?

E.H. Osobiście lepiej znoszę upały niż mrozy w odróżnieniu od mego męża który lubi polskie chłody. Zawsze uprzedzam, że Dubaj dla turystów to okres od października do pierwszej polowy maja. Ja w tym czasie tez staram się wyjechać. Pomaga mi fakt ze jestem freelancerem. Jeśli jednak  trzeba tutaj pozostać trzeba pamiętać, że wszędzie jest klimatyzacja. Pracując w banku latem siedziałam w zakopiańskich papciach. Najgorzej jest tym którzy pracują na zewnątrz,  pracownicy maja 3-4 godzinną przerwę i zawsze dostęp do pitnej wody. Tutaj refleksja - naszym fizycznym pracownikom byłoby tutaj za gorąco a Azjaci w dużym stopniu są do takich temperatur przyzwyczajeni.

A.L. Co możesz powiedzieć na temat bezpieczeństwa kobiet w Dubaju?

E.H. Dubaj jest miejscem bezpiecznym nie tylko dla kobiet ale ogólnie dla wszystkich mieszkańców. Jest to w dużym stopniu związane z tym,  że większość przyjechała tutaj do pracy. Parę lat temu wchodząc do baru najpierw zajmowaliśmy sobie stolik zostawiając klucze do samochodu i portfel a potem podchodziliśmy do baru, żeby coś zamówić. Dzisiaj już bym tego nie zrobiła bo jednak jest duży napływ innych ludzi ale i tak uważam ze jest bardzo bezpiecznie. Policja nawet jeśli niespecjalnie jest dla nas widoczna to jest jednak wszechobecna. W miejscach newralgicznych znajdują się kamery, które studzą zapały do jakiś wybryków. Policja bardzo szybko reaguje na różne przewinienia niezgodne z prawem.

A.L. Czy Twoje córki, które wychowały się w Dubaju mówią trochę po polsku?

E.H. Moje córki urodziły się w Polsce, ale całe życie mieszkają w Dubaju z krótkimi wyjazdami do Polski na wakacje. Mówią dość dobrze po polsku jednak może nie tak jak ja bym chciała dlatego postawiłam sobie za punkt honoru ze moja wnuczka ma znać nasz język bardzo dobrze. Zdziwił mnie fakt, że moja starsza córka rozmawia z wnusią po polsku chociaż ze swoja siostra porozumiewają się w takim języku, który ja nazywam masalla czyli mieszanka.

Na koniec chciałabym zachęcić Państwa do przyjazdu do Dubaju. Będziecie zdziwieni w jakim tempie zmienił się Dubaj!

Ewa dziękuję za wywiad. Widzimy się na kawie w Dubaju:)

BurjAlArab34Dubai-by-nightBurjKhalifa1DubaiWorldCup2One21-150x150Dubaj25jumeirah15-150x150RestauracjaKanZamanHotelThePalaceDowntownDubaiBurjLakefontannyDubai1993i2013ZatokaPerskaEmirates7DubaiClubsDubai7Lostchambersakwarium