123
456
789
Sprawdź Bicomedica!

Wywiad z polskim inżynierem budownictwa lądowego, który brał udział w projektowaniu hotelu Yas, meczetu w Mecce, lotnisk Heathrow, Dubai, Jeddah

Przedstawiamy kolejną sylwetkę młodego, bardzo zdolnego inżyniera, który w przeciągu 6 ostatnich lat brał udział w projektowaniu hotel Yas przy torze formuły 1 w Abu Dhabi i rozbudowie meczetu w mieście Mekka w Arabii Saudyjskiej.

Aleksandra Leśków: Jak długo mieszka Pan w Dubaju i co spowodowało, ze znalazł się Pan tutaj ?

Krzysztof Łepski: Jestem w Dubaju od 2008 czyli już 6 lat, znalazłem się tutaj za sprawą kryzysu który przeszedł szerokim echem przez Europę a w szczególności Londyn gdzie wtedy pracowałem. W tamtym okresie budownictwo przeżywało kryzys wszędzie poza Bliskim Wschodem. Od dawna byłem zafascynowany niesamowitymi konstrukcjami, które tu powstają i postanowiłem spróbować swych sil.

A.L. Jaką rekrutację musiał Pan przejść, żeby zostać zatrudnionym jako inżynier w ZEA?

K.Ł. Zwerbowała mnie firma rekrutacyjna zaznajomiona z moim doświadczeniem z Polski i Wielkiej Brytanii. Miałem już dość spore doświadczenie w koordynacji graficznej oraz środowisku 3D. Inżynierowie z takimi umiejętnościami byli poszukiwani do projektowania jednego z najbardziej spektakularnych hoteli świata – Yas Hotel. Sama rekrutacja odbyła się w Anglii, gdzie przeszedłem takie testy jak; znajomość obsługi programów graficznych, znajomość obliczeń konstrukcyjnych oraz rozmowę kwalifikacyjną z prezesem korporacji. Na ostatnim etapie usłyszałem miło brzmiące słowa: “ kiedy chciałby Pan rozpocząć pracę?”

A.L. Czy ciężko było przenieść się z Europy na Bliski Wschód ?

K.Ł. Pierwsze odczucia były mieszane, w końcu to odległy kraj, z inną kulturą, z dala od rodziny i przyjaciół. Jednak postanowiłem potraktować ten wyjazd jak przygodę doświadczyć życia na Bliskim Wschodzie. Nie będę ukrywał, że myśl o całorocznej słonecznej pogodzie, po latach spędzonych w pochmurnym Londynie, pomogła mi podjąć szybką decyzję o wyjeździe do Emiratów.

A.L Z Pańskiej strony internetowej http://www.lepski.pl/ dowiedziałam się, że uczestniczył Pan w kilku ważnych projektach.Czy mógłby się Pan pochwalić jakie budynki zostały miedzy innymi zaprojektowane przez Pana?

K.Ł. Miałem zaszczyt pracować przy kilku dużych i bardzo interesujących projektach jak np.: lotniska: Heathrow, Dubai oraz Jeddah, ale najciekawszym dla mnie projektem był Yas Hotel z przeszklonym sferycznym dachem, rozciągającym się nad torem Formuły 1 w Abu Dhabi. Kolejnym projektem nad którym długo pracowałem była rozbudowa meczetu w mieście Mekka w Arabii Saudyjskiej. Był to jeden z największych projektów w rejonie GCC (Gulf Cooperation Council – Rada Współpracy Zatoki Perskiej). Po ukończeniu prac meczet mieści cztery miliony pielgrzymów podczas islamskiego święta Hajj.

A.L. Czy sukces wpłynął na zmianę Pańskiego charakteru ? Czy może nadal jest Pan tym samym człowiekiem, który studiował na Politechnice Krakowskiej?

K.Ł. Charakter kształtuje się stopniowo i podobno zmienia co 7 lat. Od czasu gdy skończyłem Politechnikę Krakowską na pewno stałem się dojrzalszy, bardziej zmotywowany, zdefiniowałem cele które pragnę osiągnąć. Myślę, że pomogła mi w tym również emigracja, gdyż każde doświadczenie, nowa sytuacja, czy zmiana środowiska, nas hartuje i wzbogaca, zmuszając do wyciągania wniosków i poszukiwania nowych rozwiązań.

A.L. Jakie są różnice między pracą inżyniera w Polsce a praca w Emiratach?

K.Ł Ciężko mi to ocenić na swoim przykładzie, gdyż w Polsce pracowałem zaledwie rok, ale patrząc na kolegów, widzę ze sukces można osiągnąć tak naprawdę wszędzie. Wystarczy tylko chcieć.

A.L. Jak widzi się Pan za 10 lat i czy Dubaj jest Pana docelowym miejscem?

K.Ł. Jestem wciąż na początku swojej kariery i planuję przez najbliższe lata rozwijać się zawodowo, zdobywając doświadczenie oraz podnosząc swoje kwalifikacje. Z przyjemnością zostanę w Dubaju, ale jeśli możliwość rozwoju nadejdzie z innych części świata, to sądzę, że podejmę wyzwanie.

A.L. Co sądzie Pan o Polonii w Emiratach, której przybywa z dnia na dzień?

K.Ł. Polonia którą spotkałem w Emiratach jest wykształcona i kulturalna. Tworzymy tu bardzo zżyte grupy spędzające razem czas. Mamy cykliczne spotkania w polonijnym gronie. Łączy nas przyjaźń, wspólna kultura i pochodzenie.

A.L. Jakie cechy charakteru musi mieć inżynier, żeby odnieść sukces?

K.Ł. Uważam, że trudno jest określić cechy dobrego inżyniera wspólne dla wszystkich. Przede wszystkim dlatego, że każdy zawód inżynierski ma inną specyfikę i stawia inne wymagania wobec „swoich ludzi”. Jeżeli mielibyśmy mówić o cechach osobowości, które mogą pomoc, to na pierwszym miejscu stawiam na: dobra organizacja pracy, umiejętność pracy w zespole oraz odporność na stres. Ponadto od inżyniera wymaga się tworzenia precyzyjnych rozwiązań przy uwzględnieniu alternatyw, specjalizacji przy interdyscyplinarnych kwalifikacjach, komunikatywności, gdyż często prezentuje się projekty, których nikt nie rozumie, znajomości języków obcych, nerwów ze stali i efektywności.

A.L. Czy jeśli otrzymałby Pan propozycję pracy w Polsce na tych samych warunkach jakie ma Pan w Emiratach czy zdecydowałby się Pan na powrót?

K.Ł. Emiraty Arabskie traktuje jako przystanek pozwalający na zebranie doświadczenia i nacieszenie się piękną pogodą, jednak najlepiej czuję się w Polsce. Jeśli Polska zaoferuje mi podobne możliwości to z przyjemnością z tego skorzystam. Za powrotem przemawia wiele czynników osobistych, głównie rodzinnych lecz również kulturowych, tęsknota za widokiem zieleni, zapachem trawy po deszczu, więc na pewno któregoś dnia wrócę do Polski.

A.L. Dziękuję bardzo za wywiad!

Budowa hotelu Yas przy torze formuły 1 w Abu Dhabi

Budowa hotelu Yas przy torze formuły 1 w Abu Dhabi

Rozbudowa meczetu w mieście Mekka w Arabii Saudyjskiej

Rozbudowa meczetu w mieście Mekka w Arabii Saudyjskiej

Budowa hotelu YAS przy torze formuły 1 w Abu Dhabi

Budowa hotelu YAS przy torze formuły 1 w Abu Dhabi

Spotkanie z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim w grudniu 2013 w hotelu Armani

Spotkanie z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim w grudniu 2013 w hotelu Armani

Spotkanie z prezydentm RP w hotelu Armani

Spotkanie z prezydentm RP w hotelu Armani