123
456
789
Sprawdź Bicomedica!

Wywiad z agentką nieruchomości pracującą w Dubaju

Aleksandra Leśków  Jak długo mieszka Pani w Dubaju i co spowodowało, że znalazła się Pani tutaj?

Anna Tybura Mieszkam w Dubaju prawie 4 lata. W 2009 roku mąż otrzymał ofertę pracy więc nie było innego wyboru jak podążać za nim.

A.L. Na jakim poziomie był Pani angielski jak przyjechała Pani do Dubaju?

A.T. Jak przyjechałam do Dubaju znajomość języka angielskiego była bardzo przeciętna ale pierwsza praca w marketingu pozwoliła mi bardzo wzmocnić angielski. W międzyczasie zrobiłam kurs business English. Wiec jak zaczynałam prace w nieruchomościach angielski był na poziomie zaawansowanym.

A.L. Czym zajmuje się Pani w Dubaju?

A.T Jestem agentem nieruchomości  i pracuję od półtora roku.

A.L. Czy kończyła Pani jakieś specjalne kursy, żeby moc pracować w Dubaju?

A.T. Aby móc wykonywać pracę agenta nieruchomości w Dubaju należy uzyskać państwową licencję brokera z Dubai Land Department. W tym celu należy odbyć szkolenie w RERA – Real Estate Regulatory Agency of Dubai i zdać pozytywnie egzamin. Licencja jest wydawana na rok. W celu przedłużenia zdaje się coroczne egzaminy.

A.L. Jak wyglądają egzaminy?

A.T. Egzaminy są przeprowadzane na komputerach. Każdy logując się do systemu egzaminacyjnego „losuje” zestaw 50 pytań. Czas egzaminu to 1 godzina. Aby zaliczyć egzamin pozytywnie należy uzyskać 75% poprawnych odpowiedzi.

A.L. Jak nazywa się agencja nieruchomości w której Pani pracuje?

A.T. Pracuję w renomowanej i jednej z największych agencji nieruchomości w Dubaju – BETTER HOMES LLC. Zajmuję się zarówno sprzedażą nieruchomości jak i wynajmem na tzw. Long term czyli co najmniej 1 rok

A.L. Czy w Dubaju ludzie kupują mieszkania i domy? Czy raczej jest to rynek nastawiony na wynajem?

A.T. To zależy na jak długo ludzie przyjeżdżają do Dubaju. Zazwyczaj przez pierwszy rok, dwa po przyjeździe do Dubaju ludzie wynajmują nieruchomości. Później jeśli są plany na spędzenie kolejnych lat w Dubaju i są możliwości finansowe, część osób decyduje się kupić mieszkanie/dom aby płacić na swoje . Ostatnio mam wielu takich klientów gdyż  ceny wynajmu są coraz wyższe. Mieszkać tu np. 10 lat i ciągle wynajmować może nie być najlepszą decyzją tym bardziej, że banki oferują możliwości kredytowe.

A.L. Dużo moich klientów ma domy w Europie Południowej. Ostatnio miałam kilka zapytań na zakup mieszkania w Dubaju. Jakie procedury musi przejść Polak chcący kupić mieszkanie w Emiratach Arabskich?

A.T Jeśli Polak jest rezydentem UAE jest dość łatwo kupić mieszkanie zarówno za gotówkę jak i na kredyt (jeśli wysokość naszego wynagrodzenia jest akceptowalna dla banku i mamy oszczędności na wpłatę własną 25% kwoty nieruchomości plus 6.2 % opłaty. W przypadku kredytu należy doliczyć ok 1% na procedury bankowe). Jeśli Polak nie jest rezydentem UAE musi przedstawić paszport i otworzyć konto oszczędnościowe aby przelać tu środki na zakup mieszkania. Podobno pojawiła się opcja kredytowa dla osób z Unii Europejskiej, nie będących rezydentami UAE. Należy przedstawić 3 miesięczny wyciąg bankowy, wymagane przez bank dokumenty i można spróbować uzyskać kredyt. Better Homes partner – Independent Finance – doradca kredytowy pomaga w uzyskiwaniu kredytów za oplata.

A.L Jakie są różnice miedzy pracą agenta nieruchomości w Polsce a w pracą w Emiratach?

A.T. Nigdy nie pracowałam w Polsce jako agent nieruchomości ale podejrzewam że jest bardzo podobnie. Różnice mamy w przepisach i opłatach. W Dubaju jest również więcej inwestorów niż osób tzw. „end user” – czyli kupujących aby zamieszkać w danej nieruchomości. Zapewne co najmniej 60-70% właścicieli nieruchomości w Dubaju mieszka  zagranicą. Praca Agenta Nieruchomości jest świadczeniem usług więc podstawa to zadowolony klient po zakończeniu transakcji i dobry tzw. after sales service, co obowiązuje bez względu na miejsce wykonywanej pracy.

Jeden zadowolony klient = kilku poleconych klientów,

A.L. Czy Dubaj jest Pani miejscem na ziemi?

A.T. Na dzień dzisiejszy tak. Na początku byłam przeciwna przyjazdowi do Dubaju gdyż obawiałam się odległości od rodziny, kultury, obyczajów itd. Teraz z perspektywy czasu dziękuję mojemu mężowi za decyzję, którą podjął. Był to chyba najlepszy krok patrząc na możliwości jakie oferuje Dubaj. Nigdzie nie jest idealnie ale uważam, że mamy tu szansę na rozwój, poszerzenie międzynarodowych znajomości i zarobek jakiego nie zaoferuje większość miejsc na ziemi. Bardzo szybko się tu odnalazłam, żyje się łatwiej /wygodniej, poza okresem czerwiec-wrzesień pogoda jest super, jest tu bezpiecznie.

A.L Czy ma Pani jakieś ulubione miejsce w Dubaju?

A.T Zdecydowanie Madinat Jumeirah. Bardzo lubię atmosferę tego miejsca. To kompleks zaprojektowany na wzór starego arabskiego miasteczka, położonego na wodzie. W środku znajduje się wiele małych sklepików, restauracji i barów. Lubię też :Wild Wadi. Park wodny przy hotelu Al Arab; kolacje na łódkach pływających wzdłuż Creeku, „tańczące” fontanny przy Dubai Mall i Burj Khalifa;

A.L. Czy prace agenta chciałaby Pani wykonywać do końca życia?

A.T. Jeszcze nie wiem. Ale obserwując agentów z większym stażem stwierdzam że in dłużej w tym biznesie tym łatwiej wiec póki co czemu nie. Praca ta daje ogromne możliwości zawierania znajomości z ludźmi z każdej branży, co kiedyś może być bardzo przydatne.

A.L. Czy ma Pani jakieś inne plany rozwoju osobistego?

A.T. Chciałabym otworzyć własne biuro nieruchomości. Na razie zdobywam doświadczenie i kontakty. Poza tym myślałam o nauce arabskiego i przypomnieniu sobie języka rosyjskiego, których znajomość w mojej branży byłaby bardzo pomocna. Pracuję również nad rozwojem duchowym ale to temat do omówienia przy kawie. Zapraszam :)

Dziękuję i zapraszam do współpracy i inwestorów obecnych i przyszłych .

Anna Tybura
RERA  Reg. No. 26501
Residential Consultant Sales & Leasing
Better Homes LLC, Dubai Marina Office
Marina Plaza Office 1501
P.O. Box 29726, Dubai UAE
Phone: (+971) 4 4281398
Fax: (+971) 4 4289201
mobile : (+971) 56 680 5624
Email: Anna.Tybura@bhomes.com
Website: www.bhomes.com

http://www.bhomes.com/agentprofile/agentprofile.aspx?id=8250

A.L. Dziękuję za fantastyczny wywiad. Życzę sukcesów i realizacji swoich marzeń.