123
456
789
Sprawdź Bicomedica!

Dubaj – najważniejsze informacje

DUBAJ – to miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które zostało założone w XVIII wieku.  Jest stolicą emiratu. Miasto położone jest nad Zatoką Perską i  w ciągu ostatnich dwudziestu lat przeżyło bardzo intensywny rozwój. Aktualnie jest jedną z największych atrakcji turystycznych na świecie. Dubaj  gwarantuje wspaniały wypoczynek wśród kołyszących się palm, luksusowych  bardzo nowoczesnych hoteli i drapaczy chmur. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.

Przedstawiamy wywiad z szejkiem Mohammed bin Rashid Al Maktum ze stacją BBC NEWS – https://www.youtube.com/watch?v=MeDb2nU9jKU

Przedstawiamy wspaniały film o szejku Mohammed bin Rashid Al Maktum https://www.youtube.com/watch?v=aRPfsFaw1mk

WSPÓŁCZESNA HISTORIA DUBAJU

1966: Przełom w historii Dubaju. Odkrycie ropy na polu naftowym Fateh.

1971: Utworzenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celu zapewnienia wzajemnego bezpieczeństwa i dobrobytu. Wstąpienie ZEA do Ligi Arabskiej. Otwarto Międzynarodowe lotnisko w Dubaju.

1979: Otwarto port Jebel Ali.  Otwarto Dubai World Trade Centre – pierwszy w mieście wieżowiec, który zapoczątkował inne ambitne projekty architektoniczne.

1985: Narodziny linii lotniczych Emirates.  Inauguracja Jebel Ali Free Zone, która przyciąga ważnych inwestorów zagranicznych.

1996: Pierwsza edycja Dubai World Cup.  Narodziny Dubajskiego Festiwalu Zakupów.

1999: Otwarcie Burdż Al-Arab, jedynego na świecie siedmiogwiazdkowego hotelu.

2002: Szejk Mohammed otwiera Internet City i Media City oraz umożliwia obcokrajowcom zakup nieruchomości, przyczyniając się do powstania Nowego Dubaju.

2003:  Rozpoczęcie ambitnych projektów, w tym najwyższego wieżowca świata i 200 sztucznych wysp.

2006: Szejk Mohammed bin Rashid Al-Maktoum zostaje władcą Dubaju i wiceprezydentem ZEA.

2009: Otwarcie Terminala 3 i linii metra w odpowiedzi na coraz bardziej intensywny ruch lotniczy i samochodowy.

2010: Burdż Khalifa zostaje najwyższą budowlą stworzoną przez człowieka na Ziemi.

MIĘDZYNARODOWY PORT LOTNICZY  to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej luksusowych lotnisk jakie zbudowano. Położony jest  5 km na południe od Dubaju. Jest głównym węzłem linii lotniczych Emirates.  Lotnisko jest obsługiwane przez Departament Lotnictwa Cywilnego i jest bazą międzynarodowych linii lotniczych Dubaju, Emirates http://www.emirates.com/pl/english/index.aspx   Od 06.02.2013 linie Emirates latają codziennie z Warszawy.

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.
Obywatele RP, niezależnie od celu przyjazdu, podlegają obowiązkowi wizowemu. Wizy udzielane są wyłącznie osobom, dla których uprawniony podmiot miejscowy uzyska promesę w urzędzie imigracyjnym. Tym podmiotem może być osoba fizyczna, hotel, biuro podróży, przedstawicielstwo linii lotniczych (dotyczy to wiz krótko¬terminowych, turystycznych). Nie można otrzymać wizy na granicy bez uprzedniego uzyskania promesy wizy w trybie przewidzianym dla każdej kategorii udzielanych wiz. W ZEA cudzoziemcy nie otrzymują zgody na pobyt stały. Szczegółowe informacje o możliwości uzyskania przez obywateli RP wiz wjazdowych do Emiratów można uzyskać w Ambasadzie ZEA w Berlinie: Hiroshimastrasse 18–20, D10785 Berlin, tel. (0049 30) 51 65 16, faks (0049 30) 51 65 19 00. Paszport ubiegającego się o wizę powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy. W paszporcie nie mogą się znajdować wizy wjazdowe Izraela lub ślady pobytu w tym kraju, gdyż taki paszport jest w myśl przepisów ZEA nieważny.

PRZEPISY CELNE.
Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Do ZEA nie można wwozić: materiałów zawierających treści obsceniczne i godzących w obyczajowość muzułmańską, narkotyków i środków odurzających, leków psychotropowych (w razie konieczności zażywania tego typu lekarstw należy mieć indywidualne recepty), kaset wideo zawierających treści sprzeczne z obyczajowością lub nakazami islamu, który w Emiratach jest religią państwową. Należy uzyskać zezwolenie na przywóz alkoholu (dozwolony tylko dla osób powyżej 18. roku życia: 2 l alkoholu powyżej 22 proc., 2 l wina), lecz wymóg ten nie zawsze jest ściśle egzekwowany przy wjeździe do ZEA. Zezwolenie wymagane jest również do zakupu alkoholu w wydzielonych punktach sprzedaży na terenie ZEA (napoje alkoholowe są podawane bez specjalnego zezwolenia w wielu hotelach oraz klubach o ograniczonym dostępie).

PRZEPISY PRAWNE. ZEA są krajem muzułmańskim, w którym źródłem prawa jest szariat, religijne prawo muzułmańskie. Zakazane jest utrzymywanie związków pozamałżeńskich i są one karane z całą surowością (dotyczy to również osób nie będących wyznawcami islamu). Za posiadanie, zażywanie oraz handel narkotykami grozi wieloletnie więzienie lub kara śmierci. Zabroniony jest przewóz alkoholu w każdej postaci i ilości bez tzw. licencji alkoholowej. W miejscach publicznych obowiązuje zakaz spożywania alkoholu pod każdą postacią oraz przebywania w stanie nietrzeźwym (grozi za to grzywna lub kara aresztu). Karane jest uczestnictwo w awanturach w miejscach publicznych oraz rzucanie śmieci na ulicy. W okresie ramadanu zabronione jest jedzenie oraz spożywanie napojów w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca.

MELDUNEK.
W hotelach istnieje obowiązek meldunkowy na ogólnie przyjętych zasadach.

UBEZPIECZENIE.
Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane, chyba że zostaną reasekurowane w towarzystwach ubezpieczeniowych działających na terytorium ZEA. Informacje na ten temat można uzyskać w towarzystwach ubezpieczeniowych w Polsce.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA.
Obszar ZEA jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej. W ZEA działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym, a często wysokim poziomie. Koszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego – ok. 300 AED, u specjalisty, w tym u stomatologa – od 250 do 500 AED. Doba w szpitalu kosztuje ok. 1000–1500 AED; opłata jest uzależniona od rodzaju badań, które są na ogół kosztowne.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Przy pobytach nie przekraczających 30 dni wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Można wówczas prowadzić samochód wypożyczony z licznych tu wypożyczalni. Natomiast po otrzymaniu wizy pobytowej należy uzyskać lokalne prawo jazdy. Wystawia je departament zezwoleń policji drogowej każdego z emiratów na podstawie zalegalizowanego tłumaczenia polskiego prawa jazdy. Można wówczas prowadzić samochody prywatne.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU.
Nie ma ograniczeń. Kraj ma sieć doskonałych autostrad, w nocy oświetlonych.

BEZPIECZEŃSTWO.
ZEA należą do krajów o najniższym w świecie wskaźniku przestępczości. Dlatego właśnie wycieczki do tego kraju są bezpieczne.

RELIGIA, OBYCZAJE.
Wyznawcom innych religii zabrania się wchodzić do meczetów podczas modlitw. W kwestiach ubioru widoczny jest pewien liberalizm. Nie jest wymagane nakrycie głowy u kobiet. W takich metropoliach jak Dubaj czy Abu Zabi akceptowane są stroje takie same jak w Europie. Jedynie na prowincji, a przede wszystkim w emiratach północnych, zaleca się, szczególnie kobietom, unikanie odzieży nadmiernie odkrywającej ciało.
PRZYDATNE INFORMACJE:
• Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota. W praktyce dotyczy to przede wszystkim sektora publicznego, gdyż sektor prywatny pracuje 6 dni w tygodniu, a częściowo nawet w piątek.
• Czas pracy: urzędów państwowych – od niedzieli do czwartku włącznie w godz. 9.00–13.00, banków – od niedzieli do czwartku włącznie w godz. 8.00–13.00, sklepów – przez cały tydzień w godz. 9.00–13.00 i 17.00–23.00, centrów handlowych – od soboty do czwartku włącznie w godz. 10.00–23.00 (w piątki 14.00–23.00).

AMBASADA RP W ABU DHABI

Delma Street, Corner with Karama Street

P.O. Box 2334 Abu Dhabi, United Arab Emirates

Telefon: (00-971 2) 44 65 200, 44 65 215

Faks: (00-971 2) 44 62 967
WALUTA I JĘZYK URZĘDOWY
Waluta: dirham (AED);
1 USD = 3,67 AED
Język urzędowy: arabski
Inne języki: angielski

POGODA – KIEDY NAJLEPIEJ JECHAĆ NA WAKACJE

Zjednoczone Emiraty Arabskie są krajem, który turyści odwiedzają przez cały rok. Najlepiej jednak zaplanować wycieczkę na okres od początku listopada do końca kwietnia, kiedy termometry wskazują najprzyjemniejsze temperatury – od 23 ºC (styczeń) do 31 ºC (kwiecień). Warto pamiętać, iż od końca kwietnia do końca października panują tam ogromne upały – temperatura sięga 50 ºC w środku dnia. Duża wilgotność powietrza, spowodowana parowaniem wód Zatoki Perskiej, powoduje dodatkowy dyskomfort. Latem spodziewać się można również gwałtownego wiatru zwanego szamal, powodującego burze piaskowe.